İYİ Parti Ahlat'tan Başladı

İYİ Parti kurucu genel başkanı Meral Akşener Anadolu seferine Bitlis/Ahlat'tan başlayacağını ilan etmişti...

25 Ekim'de partisni kuran Akşener sözünü tuttu ve Anadolu yollarına düştü. Ahlat'ta halkla buluşan ve sohbet eden Meral Akşener'e İYİ Parti kurucuları ve yöneticileri de eşlik ediyor.

Teşkilar İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da Bitlis/Ahlat ziyaretine eşi Gönül Aydın ile birlikte katıldı.

Bitlis'in ve Ahlat'ın Koray Aydın için farklı bir anlamı da var. Koray Aydın bakanlık yaptığı dönemde şehrin "fahri hemşehrisi" ilan edilmişti...

AKŞENER AHLAT'TA

İYİ Parti’nin kurucu Genel Başkanı Meral Akşener;

“Milletimizi Dinlemek İçin. Muhteşem Tarihimizle Buluşmak İçin. Duanızı Almak İçin.” Ahlat’taydı.

İlk yurt gezisini Bitlis’in Ahlat ilçesine yapan Meral Akşener’e, İYİ Parti’nin Başkanlık Divanı, GİK ve Kurucular Kurulu üyeleri de eşlik etti.

Akşener’in uçağının kokpitinde de bir kadın pilot vardı. Anonsuna başlarken “Bugün aramızda özel bir misafirimiz, Meral Akşener Hanımefendi var” dediğinde uçaktan alkış sesleri yükseldi. Yolculuk boyunca televizyon kanalları Akşener ile röportaj yaptı.

Muş Havalimanı’nda İYİ Parti’nin bölge teşkilatları için çalışma yapan bir kalabalık hazır bekliyordu. Partinin kurucu üyelerinin yanı sıra birçok vatandaş da Akşener’i karşılamaya gelmişti. Buradan yola çıkan konvoyun ilk durağı Tatvan oldu. Merkezde yer alan bir kahvehaneye konuk olan Akşener, burada önemli mesajlar verdi. Vatandaşların kendisini göremediklerini söylemesi üzerine sandalyenin üzerine çıkan Akşener, buradan Tatvanlılara seslendi.

Bölgeye sık sık geleceğini belirten Akşener, “Ahlat’ta ev almak istedim ama paramız yetmedi. O yüzden biz de ev kiraladık. En büyük hayalim burada bayramlarımızı birlikte geçirmek. Eşim ve oğlum burada bayram namazını sizlerle kılacak. Bayram soframıza hep birlikte oturacağız” dedi.

Akşener’in bu sözleri, sayısı her dakika artan kalabalıktan büyük ilgi gördü, alkış sesleri yükseldi. Tam bu sırada kalabalığın arasından bir vatandaşın sesi yükseldi: “Buraya her gelen siyasetçi aynı şeyleri söyleyip gidiyor. Sonrasında kimseler gelmiyor. İşimiz yok, paramız yok, çaresiz kaldık” dedi. Güvenlik görevlilerinin müdahale etmek istediği vatandaşı anons ederek yanına çağıran Meral Akşener, “Haklısın”diyerek mikrofonu uzatıp, “Anlat derdini” dedi.

İktidar partisine üye olduğunu da söyleyen vatandaşın konuşmasının ardından söze devam eden Meral Akşener, “Size söz veriyorum biz onlar gibi olmayacağız. Buraya yatırımların yapılması, ekonominin canlanması için her çabayı göstereceğiz, size burada söz veriyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı’nın bu tavrı ve sözlerinin ardından konuşan protestocu vatandaş ise şunları söyledi;

“Bugüne kadar hep AKP’ye oy verdim. İlk defa sesimi duyurabiliyorum. İlk seçimde oyum sizindir.”

Bunun üzerine vatandaşa rozet takan Akşener’in tavrı Filistin Parkı’nda toplananlarca alkışlandı.

TATVAN’DAN AHLAT’A

Tatvan’dan sonraki durak ise Ahlat oldu. Tarihi Selçuklu mezarlarını ziyaret eden Akşener, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Kendisine ve partililere yöneltilen suçlamaların tutmadığını ifade eden Akşener şunları söyledi:

“Türkiye’nin en önemli sorunu FETÖ ile mücadeledir. Bu konuyla ilgili tarafımıza çeşitli isnatlarda hatta iftiralarda bulunulmuştu. Ancak bunların hiçbirisi tutmadı. Biz başından da söyledik, varsa bir sızma harekatı bize bildirin, gereğini yapalım. Bunların hiçbiri olmadı. Aynı şekilde ilçe teşkilatlarımızda da böyle bir sıkı düzen kuruyoruz. Şimdi öyle olunca, hiçbir şey bulamayınca logomuzdan giriyorlar. Neymiş, niye güneşmiş? Size ne Efendim. Ya da adı neden İYİ? Öyle istedi gençler. Dikkat ederseniz ben insanları dinliyorum. Miting yapmak varken biz kendiliğinden toplanan insanlarla dertleşiyoruz. Demokrasiye uygun ve en esnek parti tüzüğünü düzenledik. Genel idare kurulumuz partinin merkezinde. Kurmaylarımızla her gün; ne oldu, ne bitti, ne demeliyiz oturup konuşacağız.”

Selçuklu mezarlarının ziyareti ve dua okunmasının ardından sıradaki durak Ahlat’ın merkezi oldu. Akşener, ilçe merkezindeki bir çay bahçesine, yanına kadın yöneticileri alarak oturdu. Meral Akşener buradaki açıklamalarında ise gençliğe vurgu yaptı;

“Partinin ismini ise 3 gün boyunca epey düşündüm. Tutar mı, tutmaz mı? Ama aradan geçen 1 haftadaki geri dönüşler gösteriyor ki fazlasıyla tuttu.”

İYİ Parti programındaki NATO vurgusuna yapılan eleştirilere de değinen Akşener, “Diğer partilerin programlarının hiç birinde NATO karşıtlığını ifade eden bir yorum bulunmuyor. Ayrıca birileri bunu getirip Meclis’te oyladı mı ki bizi eleştiriyorlar. Hatta bir KHK çıkarıp NATO’dan da çıkabiliriz. Madem bizi eleştiriyorlar, buyursunlar kendileri yapsınlar. Ayrıca aydınlarımızın NATO konusunda eleştirilerini dikkatle dinliyorum ve hepsinden yapıcı eleştiriler alıyorum” şeklinde konuştu.

GAZETECİLERİ EVİNDE AĞIRLADI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geziyi takip etmek için Ankara ve İstanbul’dan gelen gazetecilerin yanı sıra, bölge muhabirlerini de Ahlat’taki evinde ağırladı.

Medya mensuplarına çay ikram eden Akşener, sohbet sırasında da gündeme ilişkin görüşlerini paylaştı..

Akşam bir düğüne katılan Meral Akşener, ardından partililerle akşam yemeğinde bir araya geldi..

Geceyi Ahlat’taki evinde geçiren Meral Akşener’in sabah kahvaltısındaki konukları ise kadınlardı.

“Bayram Sofraları” diye tanımladığı bu sofraları sık sık kuracaklarını belirten Meral Akşener;

“Bunlar önemli hasletlerimiz. Unutulmaya yüz tutan tüm hasletlerimizi yaşatacağız.” dedi.

Partililerin Cuma Namazı’nı kılmasının ardından Adilcevaz’a geçip vatandaşlarla sohbet eden Meral Akşener, dönüşte, Sahabe-i Kiram Abdurrahman Gazi’nin türbesini ziyaret etti.

Akşener iki günlük ziyaretin ardından Muş havalimanından, partililer tarafından uğurlandı.