Koray Aydın Kimdir?

Koray Aydın, 1955 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini, babasının memuriyeti sebebiyle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tamamlayan Aydın, 1978 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Siyasete genç yaşlarda merhaba diyen Koray Aydın, 1976 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olarak girdiği MHP Trabzon Gençlik Kolları’na daha sonra başkan oldu. Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon Gençlik Kolları başkanı olarak 1977 Milletvekili seçimlerinde aktif çalışmalar yürüten Koray Aydın, 12 Eylül’ün ardından siyasi yasakların kalkmasıyla birlikte Muhafazakâr Parti’nin kuruluş çalışmalarına katıldı.

Aydın, MYK Üyesi ve Genel Muhasip Yardımcısı olarak görev aldığı Milliyetçi Çalışma Partisi’nde, daha sonra Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü. 1991 Milletvekili seçimlerinde Milliyetçi Çalışma Partisi’nden 19. Dönem Trabzon Milletvekili olarak Parlamentoya giren Aydın, 1995 seçimlerine kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak, önemli hizmetlerde bulundu.

1995 Milletvekili seçimlerinin hemen akabinde, MHP Genel Sekreteri olan Koray Aydın, bu görevini, en yakınındaki isimlerden biri olarak uzun yıllarını paylaştığı, ülkücü ve milliyetçi hareketin başbuğu, büyük siyaset ve devlet adamı Alparslan TÜRKEŞ’in 4 Nisan 1997 tarihindeki vefatına kadar sürdürdü.

Devlet BAHÇELİ’nin MHP Genel Başkanı seçilmesinin ardından, 1997 yılı Kasım ayından itibaren yeniden MHP Genel Sekreteri olan Aydın, 1999 Milletvekili seçimlerinde 21. Dönem Ankara Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

Koray Aydın, 28 Mayıs 1999 tarihinden itibaren Bayındırlık ve İskân Bakanı olarak görev aldığı 57. Cumhuriyet hükümetinde “asrın felaketi” olarak nitelendirilen 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinin ardından yürüttüğü proje ve çalışmalarla, unutulmaz başarılara imza attı.

Önce söz verdiği gibi, prefabrik konutları 30 Kasım 1999 tarihinde tamamlayarak, 30 Kasım’ı “devlet sözünün tutulduğu miladi bir tarih” yapan Koray Aydın, ardından “Türk Asrının Gurur Projesi” olarak nitelendirilen Kalıcı Konutları, depremzedelerin hizmetine sunarak başarılarını taçlandırdı.

5 Eylül 2001 tarihinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevinden kendi isteği ile ayrılan Koray Aydın, 3 Kasım 2002 Milletvekili seçimlerine kadar TBMM’de Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili olarak hizmetlerine devam etti.

Koray Aydın 12 Haziran 2011 Tarihinde yapılan Milletvekili seçimlerinde 24. Dönem MHP Trabzon Milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve bu süre zarfında Milli Savunma Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı.

4 Kasım 2012 Tarihinde yapılan MHP’nin 10. Olağan Büyük Kurultayı’nda Genel Başkan Adayı olan Koray Aydın, 725 oyla yeniden Genel Başkan seçilen Devlet Bahçeli karşısında 441 oy aldı.

7 Haziran 2015’te gerçekleştirilen Milletvekili seçiminde yeniden Trabzon Milletvekili seçilerek parlamentoya giren Aydın, 1 Kasım 2015 seçimlerine kadar TBMM Başkanvekili görevinde bulundu.

25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener Genel Başkanlığında kurulan İYİ Parti’nin kurucuları arasında yer alarak siyasi hayatında yeni bir sayfa açan Koray Aydın, Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

Koray Aydın, Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini İYİ Parti’nin 10 Aralık 2017 tarihinde yapılan 1. Olağan Kurultayı ve 1 Nisan 2018 Tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Kurultayı’ndan sonra da sürdürdü.

İYİ Parti’nin kısa süre içinde ülke çapında çok hızlı bir şekilde teşkilatlanmasına yoğun bir mesai harcayan Aydın, partisinin 24 Haziran 2018 seçimlerine katılma yeterliliğine sahip olmasında bütün partililerle birlikte etkin bir çalışma yürüttü.

Gönül Hanımla evli olan Koray Aydın, Halil İbrahim, Batuhan ve Konuralp’in babasıdır.